TurkishEnglishGermany
Aydınlatma Boya Rengini Nasıl Etkiler ve Neden Önemlidir?
Aydınlatma Boya Rengini Nasıl Etkiler ve Neden Önemlidir?

Antalya Boyaci firması olarak Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı vb. bölgelerine hizmet vermekteyiz. Amacımız evlerinizi tamamen yenilemek ve tadilat sorunlarınıza birebir çözüm sunabilmektir.

Duvarlarınızı boyamak, evinizin atmosferini yeniden canlandırmanın harika bir yoludur, ancak doğru rengi seçmek zor olabilir. Aydınlatmanın boya rengini nasıl etkilediğini anlamak, mutlu bir sonuç elde etmenize yardımcı olabilir. Yeni renginizi seçerken yönetmeniz gereken değişkenlerden biri, odadaki ışık değiştikçe boyanın görünümünün nasıl değişeceğidir.

Güneş Işığı Boya Renklerini Nasıl Etkiler?
Pencerelerinizden giren doğal ışık, iyi ya da kötü, renklerin en gerçek temsilini gösterir.

Boya renklerini seçerken, pencerelerin boyutunu, sayısını ve bunların yönlü yerleşimini göz önünde bulundurun:

  • Güneye bakan pencereler, tipik olarak, güneşli öğleden sonraları en yoğun doğal ışığı sağlar. Soluk renkler ve beyazlar soluk veya mat görünebilir, koyu renkler ise daha parlak görünebilir.
  • Kuzeye bakan pencereleri olan odalar, gün boyunca daha tutarlı kalan sıcak bir tonla alanı doldurarak doğal ışık sağlar. Koyu renkler genellikle daha koyu görünür ve açık renkler biraz yumuşatabilir.
  • Doğuya bakan pencereler sabahları odanızı bol miktarda doğal ışıkla doldurabilir, ancak genellikle günün ilerleyen saatlerinde daha karanlık olur. Koyu renkler, parlak sabah ışığında yoğun görünür, ancak sabah ışığı azaldıkça sıkıcı bir etkisi olabilir.
  • Batıya bakan odalar, sabahları daha karanlıkken, öğleden sonraları sarı veya altın tonlarında olur. Parlak, güneşli günlerde kırmızı veya sarı renkler bunaltıcı olabilir.

Yapay Aydınlatma Boya Renklerini Nasıl Etkiler?
Oda aydınlatmasının boya renklerinizi nasıl etkileyebileceğini belirlemeye yardımcı olması için ev tipi ampullerinizin renk sıcaklığını ve CRI ‘sini(renksel geriverim indeksi) kontrol edin. Tipik olarak, daha yüksek renk sıcaklıklarına sahip ampullerin altında koyu renkler daha parlak görünür ve açık renkler solgun görünebilir. Boya renkleri, en yüksek CRI derecesine sahip ampuller altında gerçek temsillerine daha yakın olacaktır.

Bu makalemde size aydınlatmanın boya rengini nasıl etkileyeceği hakkında bilgi vermek istedim. Umarım sorularınıza yanıt bulabilmişsinizdir.

Sizde evinizi boyatmayı düşünüyorsanız Antalya Boyacı her koşulda yanınızda olacaktır. Ev boyama veya ücretsiz tekliflerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için 05350304869 nolu numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz

 

 

DİĞER HABERLER