TurkishEnglishGermany
BOYA NEDİR?
BOYA NEDİR?

DÖRT MADDENİN BOYA YAPILMASI:
Pigmentler
Bağlayıcılar
Sıvılar
Katkı Maddeleri

1.PIGMENT
Pigment, boya rengini sağlayan ince öğütülmüş, çözünmez bir tozdur. İki çeşit pigment vardır:

Prime Pigmentler:Bunlar boyanın ana rengini sağlar. Tipik olarak, boyanın kalitesi ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla pigment oluşturur. Bu pigmentler, fırçalanabilirliği ve boyanın örtülmesini etkiler.
Genişletici Pigmentler: Bunlar kil, silika, talk veya tebeşirden oluşur. Daha az pahalıdırlar ve kusurları örtmek söz konusu olduğunda tipik olarak birincil pigmentler kadar performans göstermezler.

  1. BAĞLAYICILAR
    Bağlayıcılar akrilik, poliüretanlar, polyesterler, reçineler, epoksi ve yağdan oluşur. Bağlayıcı, boyanın duvara yapışmasını ve kürlenmesini / kurumasını kontrol eden boyanın film bileşenidir. Boyadaki sıvı buharlaştıkça, bağlayıcı, boyanın üst katmanında katı bir film oluşturur.
  2. SIVILAR
    Sıvılar boyanın viskozitesini (kalınlığını) düzenler. Viskozite ne kadar düşük olursa, boya duvara daha kolay yayılır. Daha fazla yüzey kaplaması harika görünse de, düşük viskoziteli boyanın çok ince olduğunu ve duvarlarınızdaki kusurların gizlenmesini sağlamak için eşit ve dengeli bir kaplama sağlamak için iki veya daha fazla kat gerektirdiğini belirtmek önemlidir.
  3. KATKILAR
    Katkı maddeleri akışı iyileştirir, bitirir ve hatta bazen UV güneş solma koruması sağlar ve bakteriyel büyüme ile savaşır. Katkı maddesi ne kadar fazla olursa, boyanın kalitesi de o kadar yüksek olur ve tipik olarak fiyat da o kadar yüksek olur.

Boya bileşenleri hakkında başka sorularınız mı var?bizi arayın 05350304869!

DİĞER HABERLER