TurkishEnglishGermany
Boyanın Çatlamasının En Sık Görülen Nedenleri.
Boyanın Çatlamasının En Sık Görülen Nedenleri.

Çatlama, birçok insanın boya ile eşitlediği bir şey değildir. Bununla birlikte, boya çatlaması yaygın bir sorundur ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. duvarlarınızda çatlayan boyalarınız varsa ve nedenini merak ediyorsanız veya evinizi boyamaya hazırlanıyor ve çatlamayı önlemek istiyorsanız, boyanın çatlamasının yaygın nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. İşte bu nedenlerden bazıları.

Yanlış Hazırlık
Yüzeyinizi boyamaya hazırlamak için zaman ayırmak önemlidir. Boyanın yapışmasını sağlar ve boyanın çatlamasını önler. Yüzeyinizi boyamaya uygun şekilde hazırlamak, yüzeyin düzgün bir şekilde temizlenmesi, yüzeyin zımparalanması, soyulma veya hasar görmüş boyaların sıyrılması, boya ve eziklerin doldurulması ve yüzeyin astarlanmasını içerebilir.

Çok Az veya Çok Fazla Boya
Yüzeyi boya için hazırlamak önemlidir, ancak yüzeyinizde doğru miktarda boya kullanmak da aynı derecede önemlidir. Çok az veya çok fazla boya kullanmak, boyanızın oldukça erken çatlamasına neden olabilir. En iyi teknik, yüzeyinizde ince, eşit boya tabakaları kullanmaktır. Çok az veya çok fazla boya kullanmadan yüzeyiniz için mükemmel bir son kat elde etmek için yüzeye boya katmanları ekleyin


Ucuz veya Düşük Kaliteli Boya
Bazı insanlar için fiyat, boyayı seçtikleri önemli bir rol oynar. Ancak daha ucuz olması daha iyi değildir. Ucuz veya düşük kaliteli boya daha kısa bir ömre sahip olabilir ve kaliteli boyadan daha kolay ve daha hızlı çatlayabilir veya soyulabilir. Projeniz için kaliteli bir boya seçmenize yardımcı olmak için boya markalarının itibarını araştırın.

Düşük Yapışma
Yüzeyinize düzgün yapışmayan boyalar soyulabilir veya çatlayabilir. Boyanın yapışmamasının en yaygın nedenleri, yüzeyin düzgün bir şekilde hazırlanmamış olması, duvarın nemli olması veya yüzey için yanlış boya türünün kullanılması nedeniyle ideal olmaması olabilir . Yeniden Uygulamadan Önce Boyanın kurumasını beklememek
ilk katın tamamen kuru olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu yapmazsanız, boyanızın çatlamasına neden olabilirsiniz.

Yaşlanmış Boya
Son olarak, boya yaşlandıkça çatlamaya başlayabilir. Bu , boyanın kullanım ömrünün sonunda olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

DİĞER HABERLER